مسدود کردن پیام رسان تلگرام با استفاده از محصولات کمپانی میکروتیک
امروزه با توجه به فراگیر شدن پیام رسان ها مانند تلگرام در کشور و با توجه به اینکه این پیام رسان ها علاوه بر قابل نصب بودن در تلفن همراه در رایانه ها و تبلت ها نیز قابل نصب میباشند . بسیاری از شرکت ها , سازمان ها و حتی در بسیاری از منازل این دغدغه ایجاد شده است که به چه شکل کنترل حجم دانلود و اپلودی که کارمندان و پرسنل و حتی افراد داخل منزل با استفاده از تلگرام انجام میدهند را مسدود نمود . با استفاده از روتر های کمپانی میکروتیک میتوانید به این مهم دست پیدا نمائید . برای مشاهده آموزش مسدود کردن تلگرام متن زیر را دنبال نمائید .
همانطور که در عنوان مطلب نیز آمده است ما ابتدا نیاز به یک روتر کمپانی میکروتیک در شبکه خود داریم . در صورتی که در شبکه ما از محصولات میکروتیک استفاده شده است ابتدا از طریق برنامه Winbox به روتر متصل میشویم . و از منوی IP زیر منوی Firewall را انتخاب مینمائیم .

در صفحه باز شده در تب های بالا بر روی تب Address list کلیک مینمائیم و سپس در بر روی ایکون + کلیک مینمائیم 

در صفحه باز شده فیلد هایی مشاهده مینمائیم . فیلد اول از ما درخواست نام مینماید که نام پیام رسان تلگرام را به انگلیسی وارد مینمائیم TELEGRAM و در فیلد دوم از ما درخواست آدرس مینماید . با توجه به اینکه هر شبکه مجازی بر روی IP مشخص قرار دارد ما در این قسمت IP های شبکه پیام رسان تلگرام را به تفکیک وارد مینمائیم و Apply و سپس OK را انتخاب مینمائیم . با توجه به اینکه پیام رسان تلگرام دارای چندین IP میباشد میبایست تمام IP ها بصورت مجزا و به تفکیک وارد شود به صورتی که در تب Address list چندین تعداد IP دیده شود . ( با توجه به اینکه شبکه پیام رسان تلگرام چندین IP دارد , ما برای تمامی IP ها یک نام یعنی TELEGRAM را وارد مینمائیم تا در مراحل بعد به اجبار برای هر IP موارد را تکرار ننمائیم)

IP های پیام رسان تلگرام به شرح زیر میباشد .


91.108.4.0/22 - 91.108.56.0/22 - 149.154.160.0/20 -  149.154.164.0/22

اکنون IP هایی را که در تب Address list درج کرده ائیم را در Filter Rule وارد مینمائیم تا از ارتباط گیری آنها در شبکه ما جلوگیری شود . برای این کار ابتدا در Winbox به منوی IP و سپس زیر منوی Firewall را انتخاب مینمائیم و در صفحه باز شده بر روی تب Filter Rule کلیک مینمائیم و سپس در صفحه باز شده بر روی گزینه + کلیک مینمائیم .

در صفحه باز شده برای اضفه کردن Rule ابتدا در تب General در فیلد Chain از بین گزینه های موجود Forward را انتخاب مینمائیم و در سمت راست apply را کلیک مینمائیم . سپس در تب دوم یعنی advanced در قسمت Dst .Address List بر روی ایکون فلش که بصورت رو به بالا میباشد نامی را که قبلا وارد نموده ائیم یعنی TELEGRAM را انتخام مینمائیم و دوباره بر روی گزینه apply که در سمت راست وجود دارد کلیک مینمائیم . سپس به تب Action میرویم و در قسمت Action گزینه drop را انتخاب مینمائیم و سپس ابتدا apply و سپس گزینه ok را که در سمت راست دیده میشود کلیک مینمائیم .


همانطور که در تصویر زیر مشاهده مینمائیم Rule ما در قسمت Filter Rule ایجاد شده است . و اینک پیام رسان تلگرام در شبکه ما مسدود شده است و کاربران ما در شبکه قادر به استفاده از این پیام رسان نمیباشند .