آموزش اتصال به اینترنت از طریق محصولات میکروتیک
همانطور که در  تصویر زیر مشاهده مینمائیم ما قصد داریم از طریق یک رادیو وایرلس میکروتیک به اینترنت متصل شویم و آن را بوسیله یک Access point (پخش کننده) داخلی در محیط پخش نمائیم .
 ما این کار رو به دو روش میتوانیم انجام دهیم و هر دو روش مزایا و معایبی خاص خود را دارد که در ادامه مطلب مفصل آن را به شکل عامیانه که قابل درک برای تمامی بازدیکنندگان باشد شرح میدهیم .
روش اول : PPPOE
روش دوم : Bridge

الف)PPPOE:
به تصویر زیر دقت نمائید.در این روش اول نیاز به کانفیگ رادیو داریم.سپس به ترتیپ مراحل زیر را طی خواهیم کرد.
 • از طریق نرم افزار winbox وارد فضای کانفیگ روتر میشویم.
 • برای نتیجه بهتر قبل از هر کاری ابتدا روتر را reset configuration میکنیم و منتظر میمانیم تا روتر مجددا بوت شود.


 • از منوی سمت چپ روی wirless کلیک میکنیم و از منوی باز شده از تب interface روی wlan1 که به رنگ خاکستری میباشد کلیک میکنیم تا انتخاب شود و از گزینه های بالا روی گزینه ای که به شکل تیک آبی رنگ است کلیک میکنیم تا فعال شود. • برای اینکه کانفیگ بهتر و کاملتری داشته باشیم از منوی سمت راست گزینه Advanced Mode را انتخاب می کنیم.
** توجه داشته باشید این تنظیمات را هم بصورت دستی و هم اتوماتیک می توانیم انجام دهیم روش زیر روش دستی می باشد ** • گزینه های Country , SSID , Band , channel Width , Mode مطابق سناریو و تصویر زیر تنظیم میکنیم. توجه داشته باشید Station SSID باید با AP SSID که قصد داریم به آن متصل شویم باید برابر باشد .


 • اگر تنضیمات درست باشد و سیگنال خوبی هم از Ap دریافت بکنیم باید به آن متصل شده باشیم . حرف R در ابتدای خط Wlan1 نشان دهنده اتصال ما به یک Ap می باشد .مشخصات Ap که به آن متصل هستیم را می توان در تب Registereation مشاهده نمائیم.

نکات قابل توجه:
 1. در این سناریو ما فرض کرده ایم که AP مقصد یکی از محصولات شرکت میکروتیک می باشد. در غیر اینصورت مقدار گزینه Wireless protocol نمی تواند NV2 باشد زیرا این گزینه مختص محصولات میکروتیک می باشد. یعنی زمانی این گزینه را انتخاب می کنیم که هر دو رادیو (Station و Ap) میکروتیک باشند.
 2. اگر هر دو رادیو میکروتیک باشند مقدار Band=5GHz - only n قرار می دهیم در غیر اینصورت 5GHz A/N را انتخاب می کنیم.
 3. مقدار SSID انتخابی نیست و اگر هم باشد دقیقا همان مقداری خواهد بود که در تنظیمات AP وارد شده است. دقت داشته باشید SSID به کوچکی و بزرگی حروف حساس می باشد.
 4. کشور را همیشه ازبکستان انتخاب می کنیم زیرا کانال های بیشتری را در اختیار ما قرار می دهد.

خوب پیشتر گفته بودیم که روش دیگری هم برای انجام کانفیگ وایرلس هست که بصورت اتوماتیک تنظیمات را انجام می دهد.
 • برای انجام این کار از منوی سمت راست گزینه Scan را انتخاب می کنیم و از لیست رادیو های اسکن شده یکی از گزینه ها را که مقدار SSID آن مورد نظر ما می باشد را انتخاب کرده و گزینه کانکت را می زنیم. مشاهده خواهید کرد که تنظیمات شما همان تنظیمات AP میشود که به آن کانکت شده اید.
** توجه : بهترین سیگنال برای اتصال به AP بین (40- تا 73-) می باشد. ** • بعد از کانفیگ کارت وایرلس نوبت به تنظیمات کارت شبکه یا Ether1 می رسد.
 • از تب ip گزینه address را انتخاب میکنیم و گزینه Add را می زنیم و برای Ether1 ای پی ادرس مورد نظر را وارد می کنیم. در سناریوی ما ip=192.168.1.1/24 می باشد. • بعد از آن از منوی ip گزینه DHCP Server را انتخاب می کنیم تا نود های ما در شبکه بصورت اتوماتیک Ip بگیرند و نیازی برای آی پی ست کردن برای تک تک Ip,Gateway,DNS نباشد.

* توجه : اگر در رادیو DHCP Serverرا فعال می کنیم حتما DHCP اکسس پوینت را باید خاموش کنیم *
* توجه : اکسس پوینت حتما باید از طریق LAN به رادیو متصل شده باشد نه از طریق WAN *

مرحله ی بعدی ساخت PPPOe Client می باشد.

 • از منوی سمت چپ PPP رانتخاب می کنیم و در تب Inrerface از میان گزینه ها PPPOE Client انتخاب میکنیم. • از تب General برای گزینه Interfaces مقدار Wlan1 را انتخاب میکنیم.
** توجه : این مقدار باید همان اینترفیسی را انتخاب کنیم که به PPPoe Server متصل می شود.در این سناریو چون قرار است ما از طریق Wlan1 به Server متصل شویم بنا بر این Wlan 1 را انتخاب میکنیم. • در تب Dial Our مقادیر user و pass اکانت را وارد می کنیم. • ظاهر شدن حرف R در ابتدای خط PPPoe نشان دهنده اتصال موفق می باشد. • اکنون اگر همه ی مراحل را به درستی طی کرده باشید باید با موفقیت به اینترنت وصل شده باشید. برای اطمیمان از منوی Tools گزینه ping را انتخاب کنید و Ping ای پی 8.8.8.8 را بگیرید. • حال برای آنکه همه ی نود ها در شبکه اینترنت داشته باشد باید از پروتوکل Network Address Translation (NAT) استفاده کنیم .

امیدواریم لذت کافی را از این آموزش برده باشید و توانسته باشیم برای رسیدن به هدفتان کمکتان کنیم.