معرفی لایسنس License میکروتیک 
لایسنس ها در کمپانی میکروتیک به معنای مجوزهای استفاده از قابلیت ها و ویژگی های سیستم عامل Router OS این کمپانی میباشد . لایسنس ها بنا بر مشخصات سخت افزاری روتربردها و یا استفاده از سایر امکانات روتر مانند امکان پشتیبانی از تعداد کلاینت های User Manager و یا کلاینت هایی که از انواع تانلها استفاده می کنند مشخص می گردند .

سطح دسترسی ها در لایسنس میکروتیک 

سیستم عامل میکروتیک Router OS دارای چند سطح مجوز یا License Level می باشد. 

لازم به ذکر است سیستم عامل میکروتیکی که به تازگی نصب شده است دارای لایسنس لول صفر می باشد و فقط به مدت زمان 24 ساعت می توان از امکانات این لایسنس به صورت نامحدود استفاده کرد. البته منظور از بازده زمانی 24 ساعت، مدت زمان روشن بودن دستگاه به مدت 24 ساعت است و اگر زودتر خاموش شده باشد مجددا بعد از روشن شدن روتر ادامه این زمان محاسبه می گردد.


کمپانی میکروتیک ۶ لایسنس برای سیستم عامل  خود عرضه کرده است  , به هر لایسنس اصطلاحا یک Level گفته می شود . به طور مثال لایسنس شماره ۶ میکروتیک را لایسنس Level 6 میکروتیک می گویند . بدیهی است هر لایسنس یک سری موارد و قابلیت هایی را شامل میشود , هر سطح مجوز ، ویژگی های بیشتری را نسبت به سطح قبلی خود دارد، ویژگی هایی مانند: امکان مدیریت کاربران بیشتر، تعداد کانکشن ها و... . از جمله مجوزهای قابل ارائه برای میکروتیک، مجوزهای سطح 4 ، 5 ، 6 هستند . سیستم عامل تمام روتربرد ها میکروتیک لایسنس شده هستند و به طور پیش فرض بر روی سخت افزار های محصولات نصب شده اند .

توضیحات مربوط به لایسنس  LEVEL 0
وقتی ما Router OS را برای اولین بار دانلود مینمائیم کمپانی میکروتیک بدون دریافت هزینه برای 24 ساعت تمامی دسترسی ها در سیستم عامل Router OS را فقط به مدت 24 ساعت در اختیار شما قرار میدهد . با سپری شدن زمان اعلام شده دسترسی شما به تمامی موارد مسدود میشود .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 1
لایسنس Level 1 صرفا بصورت DEMO ( نسخه نمایشی) میباشد و صرفا شما میتوانید با محیط سیستم عامل میکروتیک از این طریق بیشتر آشنا شوید . شما با ساخت یک حساب کاربری در سایت میکروتیک میتوانید از این لایسنس بصورت رایگان استفاده نمائید .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 3
در تمامی محصولات کمپانی میکروتیک تمامی امکانات مربوط به لایسنس L3 عرضه شده است و به نوعی باید گفت این LEVEL شروع دسترسی به لایسنس های کمپانی میکروتیک میباشد که در تمامی محصولات این کمپانی در دسترسی شما میباشد و در این مورد احتیاج به خرید لایسنس نمیباشد . و قابلیت ها و امکانات این لایسنس بصورت پیش فرض در تمامی محصولات میکروتیک در دسترس شما قرار خواهد داشت .
در لایسنس LEVEL 3 ما یک سری از موارد را در دسترس خواهیم داشت . در این لایسنس تنها اجازه اتصال Point To Point (نقطه به نقطه) در سیستم های وایرلس را به ما میدهد , در صورتی که شما احتیاح به محصولی دارید که از آن به عنوان بخش مرکزی شبکه در ارتباط های Point to Multi Point (یک نقطه به چند نقطه) بهره گیری نمائید , میتوانید از محصولی استفاده نمائید که از لایسنس L4 پشتیبانی مینماید و یا برای محصول خود لایسنس L4 را خریداری نمائید .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 4 
در لایسنس LEVEL 4 ما تمامی مواردی که در لایسنس LEVEL 3 ارائه شده بود را خواهیم داشت با این تفاوت که در لایسنس LEVEL 4 در سیستم های وایرلس اجازه استفاده از دستگاه به عنوان بخش مرکزی شبکه در ارتباط های Point to Multi Point (یک نقطه به چند نقطه) را خواهیم داشت و تعداد کاربران همزمان ما در سرویس HotSpot نیز از 1 کاربر به 200 کاربر افزایش پیدا میکند . کمپانی میکروتیک این لایسنس را در بسیاری از محصولات بصورت پیش فرض ارائه کرده است . لذا ما به شما اکیدا توصیه مینمائیم قبل از خرید محصولات کمپانی میکروتیک نسبت به نوع لایسنس ارائه شده در محصول تحقیق نمائید و سپس اقدام به خرید نمائید تا متحمل ضرر های احتمالی نشوید .

توضیحات مربوط به لایسنس های LEVEL 5 , LEVEL 6  
تفاوت لایسنس های 5 و 6  در محدودیت تعداد مدیریت کاربران  , تعداد کانکشن ها و .... میباشد . همانطور که در جدول زیر مشاهده مینمائیم در لایسنس L6 ما در حقیقت هیچ محدودیتی برای تعداد کاربران نخواهیم داشت .

با توجه به توضیحات ارائه شده ضروری است قبل از خرید محصولات میکروتیک ظرفیت شبکه خود را شناسائی نمائید و سپس اقدام به خرید محصولات میکروتیک نمائید .

سطح  لایسنس                                                                                
سطح 0           
سطح 1          
سطح 3         
سطح 4          
سطح 5          
سطح 6        
پیکر بندی پشتیبانی اولیه
-       
        -        
15 روز 
30 روز 
30 روز 
پشتیبانی از Wireless AP
24 ساعت
-
-
بله 
بله
بله 
پشتیبانی از Wireless Client & Bridge
24 ساعت
-
بله
بله
بله
بله
پشتیبانی از پروتکل های RIP ، OSPF ، BGP
24 ساعت 
-
بله 
بله 
بله 
بله 
حداکثر تعداد EoIP Tunnels
24 ساعت 
1
نامحدود
نامحدود
نامحدود
نامحدود
حداکثر تعداد PPPoE Tunnels
24 ساعت
1
200
200
500
نا محدود
حداکثر تعداد PPTP Tunnels
24 ساعت 
1
200
200
500
نا محدود 
حداکثر تعداد L2TP Tunnels
24 ساعت
200
200
500
نامحدود
حداکثر تعداد OVPN Tunnels
24 ساعت
1
200
200
نامحدود
نامحدود
حداکثر تعداد Vlan
24 ساعت 
1
نامحدود
نامحدود
نامحدود
نامحدود
تعداد کاربر همزمان فعال در HotSpot
24 ساعت 
1
1
200
500
نامحدود
پشتیبانی از Radius Client
24 ساعت 
-
بله 
بله 
بله 
بله 
تعداد Queues                                                        
24 ساعت 
1
نامحدود
نامحدود
نامحدود
نامحدود
پشتیبانی از Web Proxy
24 ساعت 
-
بله 
بله 
بله 
بله 
حداکثر تعداد Session فعال در User Manager
24 ساعت 
1
10
20
50
نامحدود
تعداد KVM Guests
ندارد
1
نامحدود
نامحدود 
نامحدود
نامحدود


اطلاع از سطح دسترسی لایسنس محصول 
برای اطلاع از سطح دسترسی لایسنس محصولی که خریداری کرده ائید میتوانید به دو شکل اقدام نمائید .

شیوه اول 
از طریق نرم افزار Winbox و یا نسخه تحت وب به سیستم عامل دستگاه خود متصل شوید .
 از منوهای سمت چپ عنوان New Terminal را انتخاب نمائید .
 در صفحه ی باز شده عبارت زیر را تایپ نمائید
system license print
سیستم به صورت اتوماتیک لایسنس و Software ID دستگاه شما را اعلام خواهد نمود .
[admin@TRE Router] > /system license print 
 software-id: "FZ7T-01TL"
 nlevel: 4
 features:
[admin@TRE Router] >

شیوه دوم 
از طریق نرم افزار Winbox و یا نسخه تحت وب به سیستم عامل دستگاه خود متصل شوید .
 از منوهای سمت چپ عنوان System و سپس License را انتخاب نمائید .
 در صفحه ی باز شده لایسنس و Software ID دستگاه شما قابل رویت میباشد.
نحوه خرید لایسنس 
پس از مشورت با کارشناسان فنی شرکت تندیس رایان و انتخاب صحیح لایسنس میتوانید به دو شکل آنرا خریداری نمائید .
1- از طریق وبسایت فروشگاهی ما به نشانی www.tre.ir
2 - تماس با واحد فروش شرکت

در هر دو شکل ارائه Software ID دستگاه امری ضروری میباشد . همکاران ما بعد از دریافت Software ID لایسنس مورد نظر شما را خریداری و به ایمیل شما ارسال خواهند نمود . لاینسس که برای شما از طریق ایمیل ارسال میشود حاوی تعدادی کد رمزنگاری شده میباشد که در ادامه مطلب نحوه بارگذاری و نصب آن بر روی سیستم عامل محصول ذکر داده میشود .


نحوه بارگذاری لایسنس بر روی سیستم عامل دستگاه
پس از دریافت لایسنس تمامی کدهایی که به ایمیل شما ارسال شده است را بدون کم و کاست کپی کرده و از طریق نرم افزار Winbox یا نسخه تحت وب به سیستم عامل دستگاه متصل شوید . در این حالت از دو طریق میتوان لایسنس را بر روی سیستم عامل بارگذاری کرد

شیوه اول 
از منوهای سمت چپ عنوان System و سپس License را انتخاب نمائید در صورتی که قبلا لایسنس را کپی نموده ائید در صفحه باز شده روی گزینه Paste Key کلیک نمائید تا لایسنس بر روی سیستم عامل بارگذاری شود . در مرحله بعد میتوانید دستگاه را reboot نمائید و منتظر بالا آمدن دستگاه باشید  .شیوه دوم  
از منوهای سمت چپ عنوان New terminal را انتخاب نمائید در صورتی که قبلا لایسنس را کپی نموده ائید در صفحه باز شده لایسنس را بارگذاری نمائید و سپس دستگاه را Reboot نمائید  


نکات بسیار مهم در ارتباط با لایسنس های میکروتیک 
  •  لایسنس های خریداری شده صرفا برای Software ID که قبلا اعلام کرده ائید میباشد و قابل انتقال به هیچ دستگاه دیگری نمیباشد . 
  •  ارتقا یکباره سیستم عامل از نسخه خیلی قدیمی به نسخه جدید مانند ارتقا از نسخه 4 به نسخه 6 باعث از بین رفتن لایسنس می شود . 
  •  لایسنس لول 3 فقط روی دستگاه های Router Board ارائه می شود و قابل خریداری نیست .
  • لایسنس لول یک، بدون محدودیت زمانی است و با ساختن یک اکانت در سایت میکروتیک به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد .
  • پس از خریداری لایسنس تحت هیچ شرایطی قابلیت مرجوعی و یا حتی تعویض لایسنس ممکن نیست . 
  • روتر بورد های میکروتیک دارای لایسنس های از پیش نصب شده می باشند و در صورت عدم نیاز به مجوز های بالاتر شما نیاز به انجام هیچ تغییری در لایسنس آن ندارید . 
  • لایسنس های میکروتیک تاریخ انقضاء ندارد و دائمی بوده .