معرفی نرم افزار Netinstall 

نرم افزار Netinstall بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا میشود و بوسیله ی این نرم افزار می توان سیستم عامل میکروتیک را آپدیت و بروزرسانی نمود و یا به نسخه دلخواه تغییر داد . موارد استفاده از این نرم افزار میتواند در حالتی باشد که از طریق Winbox یا نسخه تحت وب نمیتوانید به دستگاه متصل شوید حال این عدم اتصال میتوانید به علت فراموشی IP ست شده بر روی دستگاه ,  پسوورد ست شده روی دستگاه . بالا نیامدن سیستم عامل , یا عمل نکردن فرایند ریست سخت افزاری باشد .

نحوه کار با Netinstall 

قبل از اینکه نحوه کار با نرم افزار Netinstall به یاد داشته باشید در صورتی که دستگاه خود را از طریق نرم افزار Netinstall بروزرسانی نمائید تمامی فایل ها بعد از اتمام عملیات پاک خود شد

ابتدا نرم افزار Netinstall را از وبسایت میکروتیک دانلود نمائید .
برای دریافت نرم افزار به به وبسایت مراجعه کرده و از منوهای بالا گزینه
 Software را انتخاب نمائید و در صفحه باز شده در سر برگ Router OS زیر مجموعه General بروزترین ورژن نرم افزار (صرفا از ایتم Stable) را دانلود نمائید . نرم افزار را باز نمائید و اجازه دسترسی ها در ویندوز را مانند تصویر زیر بدهید
در نرم افزار Netinstall بر روی گزینه Net booting کلیک نمائید و سپس یک IP ( به طور مثال 192.168.88.3) در کادر موجود وارد نمائید و بر روی گزینه OK کلیک نمائید .


در مرحله بعد بر روی کارت شبکه رایانه خود IP از همان رنجی که در نرم افزار Netinstall تعریف کردیم وارد میکنیم (به طور مثال 192.168.120.2)

برای دریافت نرم افزار به به وبسایت مراجعه کرده و از منوهای بالا گزینه Software را انتخاب نمائید و در صفحه باز شده در سر برگ Router OS بروزترین نسخه OS مربوط به دستگاه خود (صرفا از ایتم Stable) و (main packages) را دانلود نمائید . سپس در یک پوشه در صفحه کامپیوتر خود ذخیره نمائید .در مرحله بعد باید دستگاه را با استفاده از کابل شبکه به رایانه خود متصل نمائید . پورت 1 دستگاه را با استفاده از کابل شبکه به کارت شبکه رایانه خود بصورت مستقیم متصل نمائید . لازم به ذکر است در در مدل های RB1100 , RB1200 و دستگاه های سری CCR آخرین پورت اترنت را باید به رایانه خود با کابل شبکه متصل نمائید .


در این مرحله دستگاه را برای عملیات آماده میکنیم . ابتدا کلید ریست دستگاه را بفشارید و آن را رها نکنید و سپس برق را به مدار دستگاه وارد نمائید (چه از طریق پورت باشید و یا چه از طریق اداپتور یا کابل برق) و این فرایند را تا زمانی که نام دستگاه شما بر روی نرم افزار Netinstall درج گردد حفظ نمائید . و با درج شدن نام دستگاه کلید ریست را رها نمائید . و با کلیک بر روی عبارت Browse پوشه ایی که قبلا نسخه سیستم عامل را در کامیپوتر خود ذخیره کرده ائید را انتخاب نمائید 


در این مرحله بر روی ایکون مربع نسخه OS کلیک کرده تا فعال شود سپس بر روی نام دستگاه کلیک کرده و در آخر بر روی عبارت Instal کلیک کرده و منتظر بمانید تا OS بر روی دستگاه نصب گردد .
زمانی که عبارت done ظاهر شد بر روی گزینه Reboot کلیک نمائید و منتظر بالا آمدن دستگاه شوید . عملیات در این مرحله پایان پذیرفته و شما میتوانید دستگاه را در Winbox و یا نسخه تحت وب جستجو نمائید و به آن متصل شوید .


نکته : هرگز در هنگام انجام عملیات اتصالات برق و ... را قطع نکنید .
نکته : با انجام عملیات تمامی دیتاهایی که از قبل بر روی دستگاه ذخیره شده پاک خواهد شد لذا قبل از انجام عملیات از اطلاعات خود بک اپ تهیه نمائید . 
نکته : صرفا نسخه OS محصول خود را از سایت میکروتیک انتخاب نمائید و ترجیحا از نسخه Stable استفاده نمائید .
نکته : OS محصول را از قسمت main package انتخاب نمائید . این پکیج تمامی ایتم ها را بصورت یکجا به شما ارائه میدهد و از انتخاب گزینه Extra Pacakes خودداری نمائید .