بروزرسانی یا آپدیت سیستم عامل میکروتیک Router OS 


سیستم عامل میکروتیک نیز مانند هر سیستم عامل دیگر به مرور زمان باگ‌ها و مشکلاتی پیدا می‌کنند که شرکت سازنده برای رفع آن و بهبود سایر سرویس‌ها ، بسته‌های آپدیتی را فراهم می‌سازد تا سیستم عامل بدون نقص به فعالیت خود بپردازد. از این رو سیستم عامل میکروتیک نیز از این قائده مستثنی نیست و به عنوان یک سیستم عامل روتینگ ، ممکن است با وجود کوچکترین حفره امنیتی ، گرفتار حملات هکرها شود. بنابراین شما نیز باید سیستم عامل Router OS که بر روی دستگاه خود نصب شده است را همیشه با آخرین ورژن اعلام شده Stable بروز نگه دارید تا در معرض خطرات احتمالی قرار نگیرید.

سیستم عامل میکروتیک را به چند طریق مختلف میتوان بروزرسانی و یا اپدیت کرد که در مطلب زیر به آن میپردازیم

نکته : 
  • قبل از اپدیت دستگاه از اطلاعات خود Backup تهیه نمائید .
  • اتصالات دستگاه را تحت هیچ شرایطی در زمان برورسانی جدا نکنید .
  • در صورتی که عملیات Upgrade و یا Downgrade با مشکل مواجه شد و دسترسی شما به سیستم عامل دستگاه قطع گردید . از طریق نرم افزار Netinstall دستگاه را مجدد راه اندازی نمائید .  
شیوه اول :
ابتدا برنامه جدیدترین نسخه نرم افزار Winbox را از وبسایت میکروتیک دانلود نمائید . و از طریق این نرم افزار به سیستم عامل دستگاه خود متصل شوید .
در منوهای سمت چپ نرم افزار به منوی Quick Set را انتخاب نمائید .همانطور که در تصویر زیر میبینیم ورژن فعلی سیستم عامل دستگاه 6.42.11 میباشد .همانطور که در تصویر بالا مشخص شده است در صفحه Quıck Set بر روی گزینه Check For Updates کلیک نمائید . در سر برگ باز شده ورژن فعلی سیستم عامل شما و همچنین آخرین ورژن ارائه شده توسط کمپانی میکروتیک مشخص شده است . همچنین قابلیت هایی که در نسخه جدید ارائه شده است نیز در توضیحات ارائه شده قابل مشاهده میباشد . برای ارتقاء سیستم عامل به ورژن جدید میتوانید بر روی عبارت Download & Install کلیک کرده و منتظر اپدیت خودکار نرم افزار بمانید . همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید سیستم عامل به صورت خودکار در حال دریافت آخرین ورژن میباشد .همانطور که در تصویر بالا میبینیم پس از اتمام عملیات دانلود . نرم افزار بصورت خودکار آخرین ورژن را بر روی سیستم عامل بارگذاری و دستگاه را Reboot میکند . تا پایان عملیات Reboot منتظر نمائید . در بالاترین سر برگ Winbox ورژن ارتقاء یافته سیستم عامل شما درج شده است . همانطور که در تصویر بالا مشخص است ورژن سیستم عامل شما از 6.42.11 به 6.43.11 ارتقاء پیدا کرده است . همچنین شما برای چک کردن ورژن سیستم عامل میتوانید در نرم افزار Winbox بر روی منوی New Terminal کلیک نمائید و در صفحه باز شده عبارت system routerboard print را وارد نمائید . و ورژن فعلی سیستم عامل دستگاه خود را مشاهده نمائید .


شیوه دوم :
 در روش دوم ابتدا به وبسایت میکروتیک به نشانی https://mikrotik.com مراجعه کرده و سپس بر روی منوی Software کلیک نمائید . در صفحه باز شده OS مربوط به دستگاه خود را انتخاب و دانلود نمائید .  لازم به ذکر است کمپانی میکروتیک سه ورژن از سیستم عامل را در صفحه مذکور ارائه نموده است . توصیه میشود OS را از ورژن Stable که بروزترین و کاملترین میباشد انتخاب نمائید . در زیر ورژن Stable دو ایکون دانلود مربوط به عنوان های main package , extra package وجود دارد . که شما باید بر روی ایکون main package (به عنوان پکیج اصلی که تمامی ایتم ها را بصورت یکجا و در یک نسخه قرار دارد) کلیک نمائید و دانلود نمائید . 

نکته : با توجه به اینکه بسته Main Package کامل و یکجا میباشد . توصیه میشود این بسته را برای بارگذاری بر روی دستگاه خود دانلود نمائید . 

در صورتی که قصد دارید ویژگی های و قابلیت های سیستم عامل را بصورت جداگانه دانلود و بر روی سیستم بارگذاری نمائید عنوان  Extra package (قابلیت ها به صورت داگانه عرضه شده است مثل Wireless , routing , ppp و ....) را دانلود نمائید .

در مرحله بعد همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنیم . ابتدا میبایست از طریق نرم افزار Winbox به سیستم عامل دستگاه متصل و سپس از منوهای سمت راست عنوان Files را انتخاب نمائید . در این لحظه فایلی که قبلا دانلود کرده ائید در صورتی که در حالت ZIP میباشد خارج کرده و سپس فایل را کشیده یا درگ نمائید و در کادر باز شده ی Files در Winbox رها نمائید .  و منتظر بارگذاری تمامی بسته در کادر Files باشید  .با پایان یافتن عملیات انتقال فایل به کادر Files همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است از منوهای سمت چپ Winbox روی عنوان system کلیک و سپس بر روی زیر منوی Reboor کلیک کرده و سیستم عامل را Reboot نمائید .


با پایان یافتن عملیات Reboot از طریق نرم افزار Winbox مجدد به دستگاه متصل و میتوانیم ورژن سیستم عامل ارتقاء یافته است شده را مشاهده نمائیم .


بازگشت به ورژن قبلی (Downgrade)در سیستم عامل میکروتیک Router OS 

اگر بعد از Upgrade سیستم عامل به هر دلیل در نسخه جدید با مشکلاتی نسبت به نسخه قبلی مواجه شدید میتوانید به راحتی ورژن را به نسخه قبلی Downgrade نمائید . 

به وبسایت میکروتیک به نشانی https://mikrotik.com مراجعه کرده و سپس بر روی منوی Software کلیک نمائید و از قسمت Download ، پکیج مورد نظر Extra Package را دانلود می کنیم سپس از طریق Winbox به سیستم عامل دستگاه متصل میشویم و منوی Files را انتخاب مینمائیم . سپس فایل های دانلود شده را از حالت ZIP خارج نموه و همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است تمامی محتویات Package را انتخاب کرده  و در کادر Files میکروتیک Paste می کنیم .


در مرحله بعد همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است در Winbox بر روی عنوان System و سپس زیر منوی Package کلیک نمائید و در کادر باز شده فایل هایی مورد نظر را انتخاب و سپس بر روی عنوان Downgrade کلیک کرده و سپس در کادر باز شده گزینه Yes را انتخاب نمائید تا سیستم عامل Reboot شود .

بعد از ریبوت شدن و بالا آمدن مجدد دستگاه سیستم عامل به نسخه ی ایی که قبلا فایل ها را در آن کپی کرده ائیم ارتقاء پیدا میکند .