معرفی MPLS یا Multiprotocol Label Switching  

تعریف MPLS یا Multiprotocol Label Switching بسیار وسیع میباشد و احتیاج به مقاله های تکمیلی و کامل دارد اما در تعریف کوتاه و مختصر میتوان گفت MPLS برای حمل بسته های شبکه با کمک Label (مثل عمل Routing که توسط IP است) بوجود آمد.

این پروتکل برای این به وجود آمد که مشکلات کند شدن روتر ها در شبکه های کلان و زیر فشار را با مکانیزمی ساده تر مثل Label زدن (برچسب زدن) به ترافیک هر مشتری حل کند در حالیکه با پیشرفت روتر ها نیاز چندانی به MPLS برای حل این مشکل دیده نشد، از آن به خاطر توانایی های زیاد در Traffic Engineering – Quality of Services و هم چنین Virtual Private Networks و ( Any-Transport over MPLS ( AToM استفاده میشود.


V * P * N با Virtual Private Network که در Internet از آن استفاده میکنیم متفاوت است . در واقع با MPLS شما میتوانید شبکه شهر خود را به شبکه های دیگر شهر های خود متصل کنید در حالیکه یک اتصال به سرویس دهنده کافی است و میتوان علاوه بر IP پروتکل های دیگر حتی در لایه دو نظیر ATM و Ethernet را منتقل کرد (به این دلیل به آن Multi-protocol میگویند.)


MPLS در چه لایه ای از مدل OSI قرار دارد؟
 به MPLS لایه ۲/۵ را اختصاص داده اند چیزی میان Ethernet و IP است و به آن مدل ارتقا یافته ATM و Frame-Relay میگویند.

 تنها دستگاهی که از سمت client با Multiprotocol Label Switching کار میکند روتر است، پس به عنوان مشترک کار چندانی به ساختار درونی MPLS نداریم و تنها به روتر سمت سرویس دهنده (Provider Edge – PE) متصل شده و به کمک BGP یا هر روش دیگر؛ از شبکه های دیگر خود متصل به Multiprotocol Label Switching با خبر شده و اطلاعات خود را از میان ابر Multiprotocol Label Switching عبور میدهیم.

 Multiprotocol Label Switching ابتدا توسط مهندسین گروه IPSILON به عنوان پیشنهادی برای انتقال IP روی ATM ارائه شد اما توسط Cisco به عنوان پروتکلی معرفی گردید.
منبع :geekboy