ریست سخت افزاری و نرم افزاری محصولات سری SXTsq میکروتیک

تقریبا برای تمامی افرادی که از تجهیزات شبکه و مخابرات استفاده میکنند پیش آمده است که در هنگام کار کردن با دستگاه تنظیماتی را به اشتباه انجام داده اند و یا به هر علت دیگر که ممکن است پیش آمد کرده باشد قصد ریست دستگاه را داشته باشند . شرکت میکروتیک نیز مانند سایر تولید کنندگان تجهیزات شبکه و مخابرات از این قائده مستثنی نیست و برای اینچنین مواردی قابلیتی به نام Factory Default Settings یا Reset Factory را در دسترس شما قرار داده است  که با استفاده از آن شما می توانید کلیه تنظیمات اولیه ای که بر روی دستگاه داشته اید را از چندین طریق پاک و یا به دلخواه بعضی از موارد را پاک نمائید . همچنین شما میتوانید دستگاه را به حالت اولیه کارخانه برگردانید .

توجه : با انجام فرایند ریست همه تنظیماتی که بر روی دستگاه انجام داده اید به صورت کامل از بین خواهد رفت . لذا توصیه میکنیم در صورتی که به صفحه Winbox دسترسی دارید از اطلاعات دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه نمائید .  

ریست نرم افزاری محصولات سری SXT 

اگر می‌توانید به دستگاه خود متصل شوید و همچنین قصد باز گرداندن دستگاه به تنظیمات اولیه کارخانه‌ را دارید به راحتی می توانید از طریق نرم افزار Winbox به سیستم عامل رادیو متصل شوید و از سمت چپ Winbox منوی System و سپس در سطر بازشده وارد بخش Reset Configuration شوید . در پنجره Reset Configuration با موارد زیر روبرو می‌شویم :

  • Keep User Configuration : کاربران فعلی روتر همراه با رمز عبور آن‌ها را نگه می‌دارد
  • CAPS Mode : مد CAPS
  • No Default Configuration : هیچ کدام از تنظیمات پیش‌فرض را بارگزاری نمی‌کند، همه چیز را پاک می‌کند
  • Do Not Backup : پروسه‌ی ایجاد خودکار فایل پشتیبان از تنظیمات را متوقف می‌کند
  • Run After Reset : اجرای export fileها بعد از reset شدن دستگاه 
با توجه به شکل زیر و یا هر طور صلاح میدانید تیک‌های مورد نظر را انتخاب می‌کنیم و سپس بر روی دکمه Rest Configuration کلیک میکنیم و منتظر ریست شدن دستگاه و بالا آمدن مجدد سیستم عامل میشویم .ریست نرم افزاری از طریق وارد کردن کدهای دستوری در New Terminal 

از طریق نرم افزار Winbox به سیستم عامل رادیو متصل شوید و از سمت چپ Winbox منوی New Terminal را انتخاب و در صفحه ی باز شده کدهای دستوری زیر را وارد نمائید
system
کمی مکث نمائید و سپس با ایجاد یک فاصله (tab کیبورد را بزنید) و متن زیر را تایپ نمائید
reset-configuration
کمی مکث نمائید و سپس عبارت y و یا yes را تایپ نمائید
yesریست سخت افزاری محصولات سری SXT 

در صورتی که به هر علتی به صفحه تنظیمات دستگاه دسترسی نداشتید میتوانید دستگاه های سری SXT را از طریق سخت افزاری ریست نمائید . در تمامی دستگاه ها امکان ریست سخت افزاری ممکن است .  

قدم اول : ابتدا اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما سالم است و روشن میشود و پورت اترنت دستگاه نیز در کارت شبکه رایانه شما قابل مشاهده میباشد . در صورتی که دستگاه شما روشن نمیشود و یا پورت اترنت در دستگاه شما مشاهده نمیشود عملیات ریست عملا نتیجه ایی در بر نخواهد داشت . لذا قبل از انجام فرایند زیر از سالم بودن تمامی اتصالات مانند کابل شبکه . اداپتور . منبع تغذیه RBPOE یا RBGPOE اطمینان حاصل نمائید .

قدم دوم : در صورتی که اطمینان حاصل نمودید که دستگاه سالم است اتصالات دستگاه را ابتدا برای انجام فرایند ریست آماده نمائید .
1 - آداپتور را به برق متصل نمائید .
2 - سر دیگر اداپتور را به جایگاه مشخص شده در Rbpoe یا rbgpoe متصل نمائید .
3 - سر نری RBPOE یا RBGPOE را به کارت شبکه رایانه و یا شبکه ی خود متصل نمائید .
4 - یک کابل شبکه اماده کنید و یک سر آن را به سمت مادگی  RBPOE و یا RBGPOE متصل نمائید .


قدم سوم : همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است کلید ریست (شماره 5) با نشانه گر مشخص شده است . ابتدا کلید ریست را به آرامی بفشارید و آن را رها نکنید و سپس مدار برق را از طریق کابل شبکه (شماره 4) که قبلا آن را به RBPOE و RBGPOE متصل کردید به پورت اترنت (شماره 6) رادیو متصل نمائید و این فرایند را به مدت 30 ثانیه نگاه دارید و سپس کلید ریست را رها نمائید و دستگاه را در Winbox جستجو نمائید .نکته 
  • دکمه ریست را به آرامی بفشارید . آوردن فشار بیش از حد به دکمه ریست باعث شکستگی آن خواهد شد .
  • مکان کلید ریست در بعضی از مدل های سری SXT ممکن تغییری جزئی داشته باشد . این کلید به به وضوح قابل مشاهده میباشد . همانطور که در تصویر زیر مشاهده میشود در بعضی از مدل ها کلید ریست در این مکان قرار گرفته است .

در صورتی که نتواستید از شیوه سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه SXT را ریست نمائید . میبایست از طریق نرم افزار Netinstall نسبت به بارگذاری مجدد ورژن جدید Router OS اقدام نمائید .