ریست سخت افزاری و نرم افزاری اکسس پوینت های سری UniFi شرکت یوبیکیوتی

تقریبا برای تمامی افرادی که از تجهیزات شبکه و مخابرات استفاده میکنند پیش آمده است که در هنگام کار کردن با دستگاه تنظیماتی را به اشتباه انجام داده اند و یا به هر علت دیگر که ممکن است پیش آمد کرده باشد قصد ریست دستگاه را داشته باشند . تجهیزات شرکت یوبیکیوتی نیز مانند سایر تولید کنندگان تجهیزات شبکه و مخابرات از این قائده مستثنی نیست و برای اینچنین مواردی قابلیتی به نام Factory Default Settings یا Reset Factory را در دسترس شما قرار داده است  که با استفاده از آن شما می توانید کلیه تنظیمات اولیه ای که بر روی دستگاه داشته اید را از چندین طریق پاک و دستگاه را به حالت اولیه کارخانه برگردانید . 

توجه : با انجام فرایند ریست همه تنظیماتی که بر روی دستگاه انجام داده اید به صورت کامل از بین خواهد رفت . لذا توصیه میکنیم در صورتی که به صفحه Winbox دسترسی دارید از اطلاعات دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه نمائید .  

ریست نرم افزاری اکسس پوینت های سری UniFi  

ریست از طریق نرم افزار UniFi Controller
راحت ترین شیوه ریست نرم افزاری محصولات سری یونیفای از طریق نرم افزار UniFi Controller میباشد . در صورتی که به صفحه تنظیمات اکسس پوینت خود دسترسی دارید به راحتی میتوانید ابتدا در نوار سمت چپ بر روی ایکون device کلیک نمائید و سپس اکسس پوینت موردی نظری که قصد ریست کردن آن را دارید دنبال و سپس بر روی گزینه Restart که در جلوی نام هر محصول ذکر شده کلیک نمائید و سپس در پنجره باز شده بر روی گزینه confirm کلیک نمائید تا اکسس پوینت ریست گردد . در این حالت ارتباط دستگاه با نرم افزار UniFi Controller قطع میگردد و بعد از گذشت 20 ثانیه مجدد اتصال به اکسس پوینت قابل دسترس میباشد . همچنین از طریق فایل ویدیویی زیر میتوانید این مسیر را دنبال نمائید .توجه : با انجام عملیات ریست کلیه تنظیمات صورت گرفته بر روی رادیو پاک خواهد شد . هرگز اتصالات دستگاه را تا پایان زمان ریست و بارگذاری مجدد سیستم عامل اکسس پوینت قطع و یا وصل نکنید . این کلیپ صرفا برای اکسس پوینت های سالم که از طریق نرم افزار یونیفای Controller قابل دسترسی هستند کارائی دارد .  


ریست نرم افزاری از طریق ssh با استفاده از نرم افزار puuty

اگر دستگاه شما در نرم افزار UniFi Controller قابل مشاهده میباشد و همچنان قصد پاک نمودن کلیه تنظیمات و بازگشت به تتظیمات اولیه کارخانه هستید میبایست نرم افزار Putty را اجرا و از طریق کدهای دستوری ذکر داده شده در ویدیو عملیات ریست فکتوری را انجام دهید . 

همچنین این  عملیات برای  MAC OSX و Linux نیز ممکن میباشد .در صورتی که قادر به مشاهده ویدیو نمیباشد . مسیر زیر را دنبال نمائید

1- نرم افزار Puuty را دانلود و اجرا نمائید . آدرس آی پی دستگاه را برای اتصال به زیر نام میزبان وارد کنید و Port را به عنوان 22 وارد یا تغییر دهید ، مگر اینکه پورت SSH دستگاه به صراحت تغییر کرده باشد. و سپس روی Open بزنید

2 - بر روی Yes کلیک کنید تا PuTTY را در حافظه اصلی Host نگه دارید : اگر این اولین بار است که شما با این سرویس دهنده به این دستگاه متصل هستید، یک کادر محاوره ای به شما هشدار می دهد که کلید میزبان سرور در رجیستری ذخیره نمی شود. روی بله کلیک کنید.

نکته: اگر در هر مرحله از فرآیند ورود به سیستم، مدت زمان طولانی مدت (حدود 60 ثانیه) سیستم بیکار باشد ، یک کادر محاوره ای برای شما ظاهر شود: . اگر این اتفاق افتاد، روی OK کلیک کنید، سپس بر روی عنوان نوار پنجره PuTTY کلیک راست کنید و دوباره امتحان کنید.

3 - نام کاربری دستگاه را وارد کنید: PuTTY یک پنجره کنسول را با یک «ورود به سیستم به عنوان» باز می کند. نام کاربری (UBNT) دستگاه را وارد کنید و Enter را فشار دهید. 
4 - رمز عبور را وارد کنید: یک بنر خوش آمدید ممکن است ظاهر شود،  با دقت رمز عبور صحیح وارد کنید و Enter را فشار دهید.
5 - دستگاه آماده پذیرش دستورات است: اگر شما بصورت صحیح و معتبر وارد شده باشید  یک خط فرمان نشان می دهد که نام کاربری و نام دستگاه شما یک اتصال موفق را نشان می دهد و دستگاه از راه دور آماده پذیرش دستورات شما است.

توجه : با انجام عملیات ریست کلیه تنظیمات صورت گرفته بر روی رادیو پاک خواهد شد . هرگز اتصالات دستگاه را تا پایان زمان ریست و بارگذاری مجدد سیستم عامل اکسس پوینت قطع و یا وصل نکنید . این کلیپ صرفا برای اکسس پوینت های سالم که از طریق نرم افزار یونیفای Controller قابل دسترسی هستند کارائی دارد .  
ریست سخت افزاری اکسس پوینت های سری UniFi

در صورتی که به هر علتی به صفحه تنظیمات دستگاه دسترسی نداشتید میتوانید اکسس پوینت های سری UniFi را از طریق سخت افزاری ریست نمائید . در تمامی دستگاه ها امکان ریست سخت افزاری ممکن است .  

توجه : به محض پایان یافتن فرایند ریست کلیه تنظیمات ذخیره شده در اکسس پوینت پاک خواهد شد .
توجه : دسترسی به نام کاربری و رمز عبور UniFi Controller تحت هیچ شرایط ممکن نخواهد بود . لذا یا به مسئول شبکه ایی که این نام کاربری و رمز عبور را وارد کرده است مراجعه نمائید و یا در صورت عدم دسترسی به آن میتوانید دستگاه را ریست نمائید . در این حالت کلیه تنظیمات مربوط به اکسس پوینت ها حذف خواهد شد . 


قدم اول : ابتدا اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما سالم است و روشن میشود و پورت اترنت دستگاه نیز در کارت شبکه رایانه شما قابل مشاهده میباشد . در صورتی که دستگاه شما روشن نمیشود و یا پورت اترنت در دستگاه شما مشاهده نمیشود عملیات ریست عملا نتیجه ایی در بر نخواهد داشت . لذا قبل از انجام فرایند زیر از سالم بودن تمامی اتصالات مانند کابل شبکه . اداپتور و PoE حاصل نمائید .

قدم دوم : در صورتی که اطمینان حاصل نمودید که دستگاه سالم است اتصالات دستگاه را ابتدا برای انجام فرایند ریست آماده نمائید . 
1 - یک سر کابل برق را به PoE متصل نمائید . 
2 - با استفاده از یک کابل شبکه خروجی PoE را به اکسس پوینت خود متصل نمائید 
3 - همچنین با استفاده از یک کابل شبکه دیگر خروجی LAN را به رایانه خود متصل نمائید 
4 - یک سر دیگر کابل برق که دارای دو شاخه میباشد را به پریز برق متصل نمائید و منتظر بالا امدن اکسس پوینت بمانید .
5 -دکمه ریست را که بر روی دستگاه در کنار پورت اترنت قابل رویت میباشد را با استفاده از شی نوک تیز به آرامی بفشارید و بعد از گذشت زمان 15 ثانیه میتوانید کلید ریست را رها نمائید.
6 - LED ها در روی اکسس پوینت متوقف میشوند .
7 - سیستم عامل دستگاه به حالت تنظیمات اولیه کارخانه بازخواهد گشت و مجدد بارگذاری میشود.
8 - LED سفید (یا بسته به دستگاه شما در هر رنگی ) ثابت خواهد ماند 
9 - در این حالت مجدد میتوانید از طریق نرم افزار UniFi Controller به دستگاه متصل شوید .  
 

همچنین فرایند ریست سخت افزاری در اکسس پوینت هایی که PoE آن ها دارای خروجی ریست میباشد از دو طریق امکان پذیر میباشد . شما هم میتوانید با استفاده از یک شی نوک تیز بر روی مکان مشخص شده در PoE که نام Reset نیز بر روی آن هک شده فشار وارد نمائید و بعد از گذشت 15 ثانیه آن را رها نمائید . در این حالت دستگاه شما ریست و به تنظیمات اولیه کارخانه باز گشته است و میتوانید مجدد از طریق نرم افزار یونیفای Controller به آن متصل شوید . 

نکته 
- دکمه ریست را به آرامی بفشارید . آوردن فشار بیش از حد به دکمه ریست باعث شکستگی آن خواهد شد .
مکان دکمه ریست در بعضی از اکسس پوینت ها متفاوت از یکدیگر میباشد . اما در تمامی اکسس پوینت های یونیفای این دکمه یا کلید در کار پورت اترنت قرار دارد و با عنوان reset مشخص شده است . 
- در صورتی که اطمینان دارید دستگاه سالم میباشد و امکان متصل شدن به اکسس پوینت را ندارید از چک کردن کابل شبکه اطمینان حاصل نمائید و یکبار هم نسخه JAVA  و هم نرم افزار UniFi Controller را پاک نمائید و سپس مجدد نرم افزار UniFi Controller را نصب نمائید و در هنگام نصب آخرین نسخه java (صرفا با فیلتر شکن امکان دانلود و نصب java را خواهید داشت) که خود نرم افزار آن را پیشنهاد میدهد را مجدد نصب نمائید و در صورت عدم اتصال نسبت به ریست دستگاه اقدام نمائید .
- تحت هیچ شرایطی اتصالات دستگاه را در هنگام فرایند ریست قطع و یا وصل نکنید . در صورتی که نتواستید از شیوه سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه UniFi را ریست نمائید میتوانید دستگاه خود را به واحد تعمیرات خدمات پس از فروش شرکت تندیس رایان ارائه بدهید تا نسبت به رفع عیب محصول اقدام گردد .